Make your own free website on Tripod.com

IAAF World athletics Final, monaco

Start list 2005

As of 7th September 2005

 

MEN WOMEN
100 Metres
Darrel BROWN TRI
Marc BURNS TRI
Michael FRATER JAM
Francis OBIKWELU POR
Ronald POGNON FRA
Leonard SCOTT USA
Dwight THOMAS JAM
Aziz ZAKARI GHA
100 Metres
Christine ARRON FRA
Me'Lisa BARBER USA
Veronica CAMPBELL JAM
Kim GEVAERT BEL
Yuliya NESTERENKO BLR
Sherone SIMPSON JAM
Chandra STURRUP BAH
Lauryn WILLIAMS USA
200 Metres
Aaron ARMSTRONG TRI
Stéphane BUCKLAND MRI
John CAPEL USA
André DOMINGOS BRA
Justin GATLIN USA
Tyson GAY USA
Wallace SPEARMON USA
Christopher WILLIAMS JAM
200 Metres
Christine ARRON FRA
Veronica CAMPBELL JAM
Lucimar Aparecida DE MOURA BRA
Allyson FELIX USA
Fabienne FERAEZ BEN
Kim GEVAERT BEL
Yuliya GUSHCHINA RUS
Cydonie MOTHERSILL CAY
400 Metres
Timothy BENJAMIN GBR
Michael BLACKWOOD JAM
Christopher BROWN BAH
Alleyne FRANCIQUE GRN
Carlos SANTA DOM
Brandon SIMPSON JAM
Jeremy WARINER USA
Tyree WASHINGTON USA
400 Metres
Christine AMERTIL BAH
Natalya ANTYUKH RUS
Monique HENNAGAN USA
Svetlana POSPELOVA RUS
Sanya RICHARDS USA
Amy Mbacke THIAM SEN
DeeDee TROTTER USA
Tonique WILLIAMS-DARLING BAH
800 Metres
Yuriy BORZAKOVSKIY RUS
Wilfred BUNGEI KEN
Youssef Saad KAMEL BRN
Mbulaeni MULAUDZI RSA
Gary REED CAN
Antonio Manuel REINA ESP
Alfred Kirwa YEGO KEN
William YIAMPOY KEN
800 Metres
Tatyana ANDRIANOVA RUS
Hasna BENHASSI MAR
Zulia CALATAYUD CUB
Svetlana CHERKASOVA RUS
Larisa CHZHAO RUS
Hazel CLARK USA
Olga KOTLYAROVA RUS
Mayte MARTÍNEZ ESP
1500 Metres
Daham Najim BASHIR QAT
Ivan HESHKO UKR
Juan Carlos HIGUERO ESP
Alex KIPCHIRCHIR KEN
Daniel Kipchircir KOMEN KEN
Bernard LAGAT USA
Rashid RAMZI BRN
Laban ROTICH KEN
Rui SILVA POR
Suleiman Kipses SIMOTWO KEN
Antar ZERGUELAINE ALG
1500 Metres
Yuliya CHIZHENKO RUS
Helen CLITHEROE GBR
Hind DEHIBA FRA
Carmen DOUMA-HUSSAR CAN
Bouchra GHEZIELLE FRA
Maryam Yusuf JAMAL BRN
Nancy Jebet LAGAT KEN
Natalia RODRÍGUEZ ESP
Tatyana TOMASHOVA RUS
Alesya TURAVA BLR
Olga YEGOROVA RUS
Natalya YEVDOKIMOVA RUS
3000 Metres
Tariku BEKELE ETH
Augustine Kiprono CHOGE KEN
Markos GENETI ETH
John KIBOWEN KEN
Eliud KIPCHOGE KEN
Shadrack KORIR KEN
Benjamin LIMO KEN
Ali SAĎDI-SIEF ALG
Sileshi SIHINE ETH
Boniface Kiprotich SONGOK KEN
Isaac Kiprono SONGOK KEN
3000 Metres
Derbe ALEMU ETH
Gelete Burika BATI ETH
Meseret DEFAR ETH
Edith MASAI KEN
Meselech MELKAMU ETH
Zakia Mrisho MOHAMED TAN
Prisca Jepleting NGETICH KEN
Isabella OCHICHI KEN
Liliya SHOBUKHOVA RUS
Susanne WIGENE NOR
5000 Metres
Mark BETT KEN
Dejene BIRHANU ETH
James Kwalia C'KURUI QAT
Gebre-egziabher GEBREMARIAM ETH
Abderrahim GOUMRI MAR
Robert Sigei KIPNGETICH KEN
Boniface KIPROP UGA
Moses MOSOP KEN
Abebe Dinkesa NEGERA ETH
5000 Metres
Berhane ADERE ETH
Ines CHENONGE KEN
Ejegayehu DIBABA ETH
Tirunesh DIBABA ETH
Irene Kwambai KIPCHUMBA KEN
Sabrina MOCKENHAUPT GER
Krisztina PAPP HUN
Kimberley SMITH NZL
Lucy WANGUI KEN
3000 Metres Steeplechase
Brahim BOULAMI MAR
David CHEMWENO KEN
Antonio David JIMÉNEZ ESP
Ezekiel KEMBOI KEN
Wesley KIPROTICH KEN
Brimin KIPRUTO KEN
Paul Kipsiele KOECH KEN
Kipkirui MISOI KEN
Musa Amer OBAID QAT
Saif Saaeed SHAHEEN QAT
Bouabdallah TAHRI FRA
Simon VROEMEN NED
3000 Metres Steeplechase
Cristina CASANDRA ROM
Salome CHEPCHUMBA KEN
Lisa GALAVIZ USA
Korene HINDS JAM
Mardrea HYMAN JAM
Docus INZIKURU UGA
Elizabeth JACKSON USA
Wioletta JANOWSKA POL
Roisin MCGETTIGAN IRL
Carrie MESSNER USA
Lívia TÓTH HUN
Yelena ZADOROZHNAYA RUS
110 Metres Hurdles
Dominique ARNOLD USA
Ron BRAMLETT USA
Joel BROWN USA
Ladji DOUCOURÉ FRA
Allen JOHNSON USA
Stanislavs OLIJARS LAT
Terrence TRAMMELL USA
Maurice WIGNALL JAM
100 Metres Hurdles
Glory ALOZIE ESP
Kirsten BOLM GER
Delloreen ENNIS-LONDON JAM
Perdita FELICIEN CAN
Brigitte FOSTER-HYLTON JAM
Joanna HAYES USA
Susanna KALLUR SWE
Michelle PERRY USA
400 Metres Hurdles
Bennie BRAZELL USA
James CARTER USA
Bershawn JACKSON USA
Bayano KAMANI PAN
Naman KEĎTA FRA
Kemel THOMPSON JAM
L.J. VAN ZYL RSA
Ian WEAKLEY JAM
400 Metres Hurdles
Andrea BLACKETT BAR
Lashinda DEMUS USA
Surita FEBBRAIO RSA
Sandra GLOVER USA
Anna JESIEN POL
Yuliya PECHONKINA RUS
Malgorzata PSKIT POL
Tetiana TERESCHUK-ANTIPOVA UKR
High Jump
Jaroslav BÁBA CZE
Jacques FREITAG RSA
Stefan HOLM SWE
Yuriy KRYMARENKO UKR
Víctor MOYA CUB
Yaroslav RYBAKOV RUS
Andriy SOKOLOVSKYY UKR
Vyacheslav VORONIN RUS
High Jump
Ruth BEITIA ESP
Kajsa BERGQVIST SWE
Anna CHICHEROVA RUS
Chaunte HOWARD USA
Tatyana KIVIMYAGI RUS
Iryna MYKHALCHENKO UKR
Viktoriya PALAMAR UKR
Viktoriya STYOPINA UKR
Pole Vault
Rens BLOM NED
Giuseppe GIBILISCO ITA
Tim LOBINGER GER
Timothy MACK USA
Derek MILES USA
Igor PAVLOV RUS
Toby STEVENSON USA
Brad WALKER USA
Pole Vault
Vanessa BOSLAK FRA
Thórey Edda ELISDÓTTIR ISL
Dana ELLIS CAN
Pavla HAMÁCKOVÁ CZE
Yelena ISINBAYEVA RUS
Tatyana POLNOVA RUS
Monika PYREK POL
Anna ROGOWSKA POL
Long Jump
James BECKFORD JAM
Tommi EVILÄ FIN
Ignisious GAISAH GHA
Miguel PATE USA
Dwight PHILLIPS USA
Irving SALADINO PAN
Salim SDIRI FRA
Volodymyr ZYUSKOV UKR
Long Jump
Eunice BARBER FRA
Anju BOBBY GEORGE IND
Tatyana KOTOVA RUS
Tatyana LEBEDEVA RUS
Tianna MADISON USA
Irina SIMAGINA RUS
Oksana UDMURTOVA RUS
Grace UPSHAW USA
Triple Jump
Kenta BELL USA
Yoandri BETANZOS CUB
Danila BURKENYA RUS
Walter DAVIS USA
Nathan DOUGLAS GBR
Jadel GREGÓRIO BRA
Leevan SANDS BAH
Igor SPASOVKHODSKIY RUS
Triple Jump
Yamilé ALDAMA SUD
Hrysopiyí DEVETZÍ GRE
Tatyana LEBEDEVA RUS
Magdelín MARTÍNEZ ITA
Anna PYATYKH RUS
Baya RAHOULI ALG
Yargelis SAVIGNE CUB
Trecia SMITH JAM
Shot Put
Ralf BARTELS GER
Yuriy BILONOH UKR
Christian CANTWELL USA
Reese HOFFA USA
Andrei MIKHNEVICH BLR
Adam NELSON USA
Joachim OLSEN DEN
Shot Put
Yumileidi CUMBÁ CUB
Natallia KHORONEKO BLR
Nadine KLEINERT GER
Svetlana KRIVELYOVA RUS
Petra LAMMERT GER
Nadezhda OSTAPCHUK BLR
Olga RYABINKINA RUS
Valerie VILI NZL
Discus Throw
Virgilijus ALEKNA LTU
Gerd KANTER EST
Zoltán KÖVÁGÓ HUN
Frantz KRUGER RSA
Michael MÖLLENBECK GER
Mario PESTANO ESP
Aleksander TAMMERT EST
Jason TUNKS CAN
Discus Throw
Olena ANTONOVA UKR
Franka DIETZSCH GER
Nicoleta GRASU ROM
Vera POSP͊ILOVÁ-CECHLOVÁ CZE
Wioletta POTEPA POL
Natalya SADOVA RUS
Aretha THURMOND USA
Marzena WYSOCKA POL
Javelin Throw
Mark FRANK GER
Alexandr IVANOV RUS
Sergey MAKAROV RUS
Tero PITKÄMÄKI FIN
Eriks RAGS LAT
Andreas THORKILDSEN NOR
Andrus VÄRNIK EST
Jan ZELEZNÝ CZE
Javelin Throw
Zahra BANI ITA
Sonia BISSET CUB
Laverne EVE BAH
Osleidys MENÉNDEZ CUB
Steffi NERIUS GER
Christina SCHERWIN DEN
Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE
Aggelikí TSIOLAKOÚDI GRE